Smart home a fotowoltaika ‒ funkcjonalny dom niemal za darmo!

fotowoltaika smart home

Budujesz dom i chcesz połączyć nowoczesne i ekologiczne rozwiązania? Zależy Ci na oszczędności, a także na ochronie środowiska? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, koniecznie przeczytaj cały artykuł. Dowiesz się, czym jest fotowoltaika i dlaczego warto się na nią zdecydować. Poznasz także inne ciekawe propozycje od Fibaro, które są podstawą inteligentnych domów w stolicy, Łodzi, Płocku, Radomiu i innych miastach Polski. Sprawdź!

 

Spis treści

 

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to proces, który ma na celu wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Aktualnie jest coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno w Polsce, jak i innych krajach Europy i pozostałych kontynentów. Jej dynamiczny rozwój sprawił, że obecnie energia słoneczna jest trzecim co do wielkości źródłem energii odnawialnej na świecie. Jest to związane w dużej mierze z różnego rodzaju programami rozwojowymi m.in. współfinansowaniem montażu instalacji fotowoltaicznych przez Unię Europejską.

Pozyskanie energii elektrycznej ze słońca

Proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słonecznej jest złożony. W poszczególnych etapach biorą udział:

  • ogniwa fotowoltaiczne połączone w moduły oraz panel fotowoltaiczny,
  • konstrukcja wsporcza ‒ pozwalająca na montaż paneli na gruncie lub inteligentnym budynku,
  • falownik, do którego zostaje przekazany prąd powstały w wyżej wymienionych modułach. Urządzenie przekształca go w prąd zmienny, czyli ten, który jest w domowych gniazdkach.

Co bardzo istotne, moc instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników, np.: wielkości dachu inteligentnego domu, kąta jego nachylenia oraz ekspozycji względem słońca, a także występujących zacienień.

inteligentne domy fibaro

Ekologia, wygoda i oszczędności

Poszczególne rozwiązania Fibaro, np. inteligentne instalacje elektryczne mają na celu zapewnienie mieszkańcom sporych oszczędności. Cena inwestycji w panele fotowoltaiczne jest atrakcyjna i bardzo opłacalna, gdyż gwarantuje niższe rachunki za prąd, a z czasem umożliwia całkowitą rezygnację z energii elektrycznej z konwencjonalnych źródeł.

Możliwość integracji instalacji fotowoltaicznej z inteligentnymi rozwiązaniami Fibaro sprawia, że mieszkańcy smart domów mogą w pełni wykorzystywać prąd pochodzący ze słońca, a także go magazynować. Istnieje także opcja przekierowania nadwyżek energii do konkretnych celów, np. ogrzewania danego pokoju przy użyciu klimatyzatora lub grzałki elektrycznej w panelach bądź kaloryferach.

Monitoruj zużywaną energię

W kontroli zużywania energii elektrycznej pomagają różnorodne smart rozwiązania wpływające na oszczędności, ale także na zdrowie, bezpieczeństwo i wygodę mieszkańców budynku. Inteligentne domy to miejsca, w których w łatwy sposób można zarządzać:

  • systemem grzewczym, regulowanym przez kilka wcześniej ustawionych wskazówek; zaliczamy do nich: liczbę osób w pomieszczeniu, wydajność kaloryferów i ogrzewania podłogowego, izolacyjność termiczną budynku,
  • ogrzewaniem strefowym, ustawiając temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i decydując się na oszczędny tryb wakacyjny oznaczający niewielkie ochłodzenie mieszkania w trakcie Twojej dłuższej nieobecności,
  • automatycznym światłem, włączającym i wyłączającym się na podstawie opracowanych algorytmów, zależnych od ruchu, obecności domownika, pory dnia,
  • elektrycznymi urządzeniami domowymi ‒ można sprawdzić, które z nich zużywa najwięcej prądu,
  • przygotowaniem mieszkania na dzień i na noc, np. poprzez automatyczne podnoszenie i opuszczanie rolet

… i wieloma innymi, ważnymi aspektami. Nowoczesne systemy Fibaro sprawią, że w domu będziesz czuł się bezpiecznie i komfortowo. Połączenie ułatwiających życie rozwiązań z równie inteligentną fotowoltaiką to idealna opcja. Założenie paneli fotowoltaicznych na dachach budynków w Warszawie, Radomiu, Płocku czy Łodzi jest bardzo opłacalne!

Już dziś sprawdź, co proponujemy

Już wiesz, że pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych jest korzystne. Zobacz, jakie jeszcze rozwiązania mogą znaleźć się w Twoim smart domu. Postaw na inteligentne instalacje, czujniki przeciwpożarowe, sterowanie alarmem i wiele innych przydatnych funkcji. Jeśli potrzebujesz porady – zachęcamy do kontaktu! Doświadczony zespół chętnie rozwieje wszelkie wątpliwości.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Kontynuuj zakupy