Smart home ‒ czy warto zamontować centralę sterującą?

Centrala sterująca smart home

Jeśli jesteś w gronie osób, które w swoim domu chcą zainstalować inteligentne rozwiązania, przeczytaj poniższy artykuł. Wyjaśniamy, czym jest centrala sterująca i przedstawiamy jej zalety. Sprawdź!

Centrala sterująca w inteligentnym domu ‒ co to takiego?

Jako profesjonalna firma, dla której projektowanie inteligentnych domów w Warszawie i okolicach to ogromna pasja, stale się rozwijamy. Naszym klientom doradzamy w wyborze najlepszych rozwiązań, które sprawią, że w swoich wnętrzach będą czuć się bezpiecznie i komfortowo. Zdecyduj się na instalacje Fibaro, które wyróżnia bezawaryjne działanie, prosta obsługa i atrakcyjna cena.

Inteligentne budynki mogą funkcjonować przy pomocy głównej centrali sterującej, do której podłączone są wszelkie instalacje. Pozwala ona na włączanie oraz wyłączanie całego systemu, wydawanie i wykonywanie poleceń i zapamiętywanie poszczególnych danych. Dzięki niej możliwe jest proste zarządzanie licznymi urządzeniami, włącznikami, czujnikami itp. odpowiedzialnymi m.in. za:

  • system grzewczy, w tym ogrzewanie strefowe, odpowiednie ustawienie temperatury czy oszczędny tryb wakacyjny,
  • zarządzanie energią, szacowanie, które sprzęty generują największe koszty,
  • automatyczne sterowanie alarmem i światłem,
  • niezawodne informowanie o potencjalnym zagrożeniu, takim jak pożar lub zalanie,
  • przycisk bezpieczeństwa i detektor ruchu,
  • przygotowanie domu na dzień i na noc, np. inteligentne rolety…

… i wiele innych kwestii, na które zdecydujesz się w swojej posiadłości.

Jak działa system inteligentnego domu ze scentralizowaną automatyką, a jak bez?

Warto pamiętać, że system inteligentnego domu może działać zarówno ze scentralizowaną automatyką, jak i bez niej. Decydując się na pierwszą opcję, zarządzasz wszelkimi rozwiązaniami z jednego miejsca.
Smart budynki bez centrali nazywane są rozproszonymi lub zdecentralizowanymi. Wszelkie moduły i urządzenia w nich zamontowane działają autonomicznie, co sprawia, że nie odpowiadają one za sprawne funkcjonowanie kolejnego. Każdy odbiornik zostanie wyposażony we własną elektronikę, która będzie odpowiedzialna za przetwarzanie danych i wykonywanie poleceń.
Inteligentne instalacje, centralny system

Korzyści przemawiające za tym scentralizowanym systemem smart home

Istotną zaletą scentralizowanego systemu jest prostota obsługi. Proponowane inteligentne instalacje z centralą są doskonale dopasowane do wymagań mieszkańców. Zostały zaprojektowane i zamontowane w celu domyślnego, niemal automatycznego posługiwania się z nimi. Dzięki temu domownicy nie mają problemu z zaprogramowaniem czy przeprogramowaniem centrali. Wszelkie czynności wykonuje się szybko i w jednym miejscu.

Oczywiście wprowadzone dane można zmienić w każdej chwili, według własnych upodobań i potrzeb. Zostaną one natychmiast zapisane i przekazane do pozostałych urządzeń inteligentnego domu.

Ważną korzyścią jest także możliwość sterowania systemami zainstalowanymi w smart posiadłości z pozycji telefonu, tabletu czy laptopa. Bez względu na to, w jakim miejscu się znajdujesz, możesz kontrolować dom przez Internet. Pomogą Ci w tym specjalne aplikacje.

Nowoczesne centrale Fibaro to niewielkie akcesoria, które perfekcyjnie dowodzą systemem inteligentnej nieruchomości. Są odpowiednio skomunikowane z urządzeniami mobilnymi domowników i gwarantują im wygodę zarządzania. Nie musisz obawiać się, że w przypadku problemów z Internetem, Twoje smart rozwiązania przestaną funkcjonować. W trakcie projektowania centrali, wzięto to pod uwagę, dlatego też może ona wówczas bezawaryjnie działać.

Co niezwykle istotne, produkt Fibaro gwarantuje bezpieczeństwo wprowadzonych danych. Możesz mieć pewność, że nie będą ingerować w nie osoby trzecie.

Czy są jakieś wady?

Jedną wadą, którą wymienia się w przypadku scentralizowanego systemu smart home, jest wyłączenie całej instalacji w przypadku awarii. Oczywiście nie oznacza to całkowitej „dezorientacji” wszelkich systemów. Sterowanie nimi przechodzi wówczas na tryb rozproszony.

Specjaliści ze Smart Lux radzą!

Już dziś zdecyduj się na inteligentny dom. Postaw na nowoczesne rozwiązania Fibaro i ciesz się bezpiecznym i komfortowym mieszkaniem. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami. Specjaliści ze Smart Lux chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Kontynuuj zakupy